СЗО очекува нови 50 илјади смртни случаи во наредните денови

Loading...

СЗО очекува нови 50 илјади смртни случаи во наредните денови

Бројотот на смртни случаи како резултат на коронавирус ќе се искачи за дополнителни 50.000 во „наредните неколку дена“, смета Светската здравствена организација.
Генералниот директор на оваа организација, д-р Тедрос Аданом Габриезус пред новинарите во средата навечер изјави дека растечкиот број смртни случаи на СОВИД-19 е „длабоко загрижувачки“.
Тој рече: „Додека влегуваме во четвртиот месец од почетокот на пандемијата, јас сум длабоко загрижен за брзата ескалација и глобалното ширење на инфекцијата.
„Во текот на изминатите пет недели бевме сведоци на скоро експоненцијален раст на бројот на нови случаи кои достигнаа, се раширија до скоро во секоја земја, територија и област на планетава.

Д-р Тедрос повика поголема помош да биде насочена кон земјите во развој, вклучително и оние во Африка и Централна и Јужна Америка, каде рече дека СОВИД-19 „може да има сериозни социјални, економски и политички последици“.
Тој рече дека е „критично“ тие земји да бидат добро опремени за откривање, тестирање и изолирање на случаи, како и за идентификување контакти со оние за кои е потврдено дека биле заразени.
„Многу земји бараат од луѓето да останат дома и го исклучуваат движењето на населението, што може да помогне да се ограничи преносот на вирусот, но може да има несакани последици врз сиромашните и ранливите луѓе“, додаде тој.

По избор на уредникот прочитајте уште и:

СЛУШАЈТЕ СИ МУЗИКА ДОДЕКА ЧИТАТЕ ВЕСТИ: 

Радио станици на Пулс24

* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...