Скопје: Се топат 600 тони акумулаторски батерии, опасен отпад што ги труе граѓаните

Скопје се труе бидејќи се топат 600 тони акумулаторски батерии, откриен опасен отпад кај селото Орман во општина Ѓорѓе Петрови. Станува збор за отпад кој според класификацијата спаѓа во класата опасен отпад – информираат од Државниот инспекторат за животна средина.

Како што е објавено на Фејсбук страницата на Државниот инспекторат за животна средина, остатоците биле лоцирани минатата недела.

Оттаму потенцираат дека според констатираната состојба на теренот и проценката на ризик, овластениот инспектор за животна средина, согласно службените должности, ја започнал инспекциската постапка и со указ им наредил на сопствениците на земјиштето да го преместат опасниот отпад. од село Орман и го испрати на локација погодна за ова во рок од 30 дена од денот на прифаќањето на решението.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.