СОБОРЕН МОЌЕН РУСКИ БОМБАРДЕР: Украина го погоди Су-24 кај Змискиот остров ХЕЛИКОПТЕРОТ ЗА СПАСУВАЊЕ НЕ НАЈДЕ ПРЕЖИВЕНИ

Украинската воздушна одбрана наводно соборила руски тактички бомбардер Су-24М над Црното Море!

Генералштабот на украинската војска го потврди соборувањето, што наводно се случило минатата среда, но не откри детали за вооружениот систем користен во пукањето, ниту детали од конфликтот.

Ова се најверните хороскопски знаци
Лојалноста е доблест која често е на врвот на листата на квалитети кои ги бараме кај пријателите, партнерите и колегите. Да се ​​биде лојален значи да се биде сигурен, непоколеблив и вистински посветен …
Трамп за пресудата на Врховниот суд: Голема и важна победа за Америка
– Кандидатот на Републиканската партија за претседателска номинација Доналд Трамп денеска изјави дека одлуката на Врховниот суд на САД, која му дозволи да остане на гласачкото ливче во Колорадо, претставува голема победа …

Украинските медиуми, пак, повикувајќи се на одредени воени блогери, јавуваат дека рускиот авион бил погоден со проектили од американскиот одбранбен систем Патриот во „воздушна заседа“ во близина на Змискиот остров, кој се наоѓа на околу 40 километри од Одеса.

Руски воени блогери ја потврдија загубата на Су-24. Некои објавија дека спасувачки хеликоптер Ми-8 долетал од регионот на Крим и барал преживеани членови на екипажот, но безуспешно. Во зима, температурите на водата во Црното Море се малку над нулата и се сметаат за смртоносни за незаштитен пливач за половина час или помалку.

Според официјалните податоци, вооружените сили на Украина имаат само три целосно модерни противвоздушни системи со долг дострел – еден систем Патриот дониран од САД, друг систем Патриот дониран од Германија и италијанско-францускиот систем SAMP/T испратен од Париз.

Вистинските локации на позициите на Украина за воздушна одбрана се воена тајна.

Воените блогери тврдат дека по соборувањето на рускиот авион, батеријата АФУ Патриот ја евакуирала својата позиција за гаѓање во областа Одеса и се преселила на нова локација заради криење.

Ретки се тврдењата на Киев за соборување на Су-24. Украинската армија тврди дека од почетокот на годината соборила четири бомбардери.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.