ТРАМП: СОРОС ЈА ФИНАНСИРА КАМПАЊАТА ПРОТИВ МЕНЕ

Додека Трамп ги повика своите приврзаници да протестираат поради можното апсење, силни полициски сили беа распоредени во Њујорк, Вашингтон и Лос Анџелес.

Поранешниот шеф на Белата куќа, Доналд Трамп , повторно ги крена на нозе медиумскиот свет и полициските сили бидејќи, како што самиот предупреди, му се заканува апсење поради скандалот со прикривањето на аферата „тешката“ 130.000 долари која ја имал со порно актерката Сторми пред многу години.

ТРАМП: СОРОС ЈА ФИНАНСИРА КАМПАЊАТА ПРОТИВ МЕНЕ

Светското внимание вчера беше насочено кон Кривичниот суд во Менхетен каде што Трамп може да биде обвинет. Доколку се подигне обвинението, Трамп би станал првиот претседател во историјата на Америка против кого ќе се води кривична постапка.

Со оглед на тоа што тој официјално ја објави својата кандидатура за претседателските избори во 2024 година, судењето може да ја разниша неговата кампања. Дополнително, аферата може, на радост на демократите, да го стави зад решетки, со оглед на тоа што неколку пати, неуспешно, се обидоа да го обвинат, па дури и двапати да го отповикаат.

Овој последен случај „излезе на површина“ во 2018 година кога американскиот магазин „Волстрит журнал“ објави дека во октомври 2016 година, на крајот од претседателската кампања, адвокатот на Трамп, Мајкл Коен , му платил на Даниелс 130.000 долари за да не зборува јавно за нивната афера. Иако овој потег не беше спротивен на законот, на Трамп му се заканува затворска казна, бидејќи подоцна му ги надомести правните трошоци на Коен, што њујоршкото обвинителство го оцени како фалсификување деловни книги.

Трамп негираше дека го извршил ова злосторство, тврдејќи дека тоа е политички мотивирана акција, дека приказната е застарена и дека кампањата против него ја финансирал милијардерот Џорџ Сорос . Додека Трамп ги повика своите приврзаници да протестираат поради можното апсење, силни полициски сили беа распоредени во Њујорк, Вашингтон и Лос Анџелес. Бетонски барикади беа поставени и пред Кривичниот суд на Менхетен. Секој член на NYPD носи целосна опрема, објави CBS.

Гувернерот на Флорида и ривал на Трамп во републиканската претседателска номинација во 2024 година, Рон Десатнтис, рече дека нема да се вклучи во случајот.

– Ако имате обвинител кој ги игнорира злосторствата што се случуваат секој ден во неговата јурисдикција, а тој одлучи да се врати многу, многу години наназад за да се обиде да искористи нешто во врска со плаќањата на порно ѕвездите. Тоа е пример за следење на политичката агенда и вооружување на канцеларијата. Овие окружни обвинители на Сорос претставуваат закана за општеството – заклучи Десантис.

Пронајдете не на следниве мрежи: