Спортската електрична Cupra Born VZ има повеќе од 300 коњи

CUPRA, спортскиот бренд на Seat, го лансираше своето прво целосно електрично возило наречено Born VZ. Инаку, VZ е кратенка од Veloz, што на шпански значи брз. Cupra тврди дека тоа е совршен начин да се опише најновото возило на нивниот бренд.

Имено, тој испорачува моќност од 240 kW и вртежен момент од 545 Nm, кој се пренесува на патот преку новоразвиената геометрија на поставките на суспензијата, спортско подесеното управување и подобреното чувство на сопирање.

Максимална брзина 200 km/h


Овие детали се комбинираат за да дадат врвни перформанси и да го направат еден од најдинамичните автомобили во својот сегмент. Born на тој начин достигнува 100 km/h за само 5,7 секунди со максимална брзина од 200 km/h. Поспортската внатрешност се препознава по новите седишта како стандардна опрема, како и лостовите за регенеративно сопирање на воланот.

Динамичното однесување на автомобилот е подобрено благодарение на подоброто чувство при сопирање, поцврстата суспензија и подобрата реакција на управувањето и однесувањето на педалите.

Што се однесува до надворешноста, тој е збогатен со два нови дизајни од алуминиумски тркала со дијаметар од 20“ со гуми со високи перформанси, истакнато VZ лого на задниот дел како и нови бои.

„Cupra Born беше пресвртница за брендот кога го лансиравме моделот од 2021 година како наше прво 100% електрично возило. И испорачано е одлично, со 45.300 продадени единици минатата година, што е зголемување од 44,4% во споредба со претходната година“, рече Вејн Грифитс, извршен директор на Cupra. „Со Cupra Born VZ, ќе донесеме уште повеќе перформанси на овој модел, докажувајќи уште еднаш дека електрификацијата и перформансите се совпаѓаат.

Извор: index.hr

Пронајдете не на следниве мрежи: