Суперлигашите ќе ги одиграат натпреварите од 6.коло

Кошаркарските суперлигаши, во среда, ќе ги одиграат натпреварите од шестото коло, дербито меч ќе биде оној помеѓу Кожув и МЗТ Скопје Аеродорм.Кожув, кој првиот дел од сезоната, во кој МЗТ не играше поради настапите во АБА лигата го заврши на првото место, во Суперлигата стартуваше со два порази (МЗТ и Работнички), но во следните три рунди избраниците на Марјан Србиновски забележаа три победи, од кои две на гостински терен (Куманово, Фени индустри, Лирија).МЗТ, кој ја брани титулата освоена минатата сезона, во Суперлигата е единствениот тим со максимален ефект. Првиот натпревар кој овие два тима го одиграа заврши со победа на МЗТ од 77:71.На другите две средби ќе се сретнат Лирија и Работнички односно, Куманово и Фени индустри, на чија клупа ќе дебитира Љупчо Малинков, кој го наследи Миодраг Кадија, Црногорецот си замина откако екипата доживеа три порази во серија.Суперлига, 6.коло:18:30 Лирија-Работнички19:00 Куманово-Фени индустри19:00 Кожув-МЗТТабела: 1. МЗТ 5/0, 2. Кожув 3/2, 3. Работнички 3/2, 4. Фени индустри 2/3, 5. Лирија 1/4, 6. Куманово 1/4.
МакфаксКошаркарските суперлигаши, во среда, ќе ги одиграат натпреварите од шестото коло, дербито меч ќе биде оној помеѓу Кожу

Пронајдете не на следниве мрежи: