Тигар и други животни од Зоолошката во Њујорк се позитивни на КОРОНА ВИРУСОТ

Loading...

Тигар и други животни од Зоолошката во Њујорк се позитивни на КОРОНА ВИРУСОТ

Тигар во зоолошката градина Бронкс e позитивен на новиот коронавирус, што се верува дека е прва позната инфекција кај животно во САД или тигар каде било, соопштија федералните власти и зоолошката градина во неделата.

4-годишниот тигар од Малезија, по име Надија – и шест други тигри и лавови, кои исто така се разболеле – се верува дека биле заразени од вработена во зоолошка градина, која се уште не покажувала симптоми, соопшти зоолошката градина. Првото животно започна да покажува симптоми на 27 март, и сите сега за сега се добро и се очекува да се опорават, соопшти зоолошката градина, која е затворена за јавноста од 16 март во услови на зголемена појава на коронавирус во Њујорк.

„Ова се исклучително тешки денови за сите нас – без оглед каде живееме и работиме. Ќе се осигураме дека треба да научиме многу од овие околности во кои се најдовме“, изјави директорот на зоолошката градина Џим Брени во изјавата.

Овој наод отвори нови прашања во врска со преносот на вирусот кај животни. Министерството за земјоделство на САД, кое го потврди резултатот од тестот на Надија во својата ветеринарна лабораторија, вели дека досега нема други познати случаи на вирус во американски миленици или добиток.

* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...