УКРАИНА ОСТРО ГИ ОСУДИ ПЛАНОВИТЕ НА КРЕМЉ – Претседателските избори во Русија за официјален Киев ќе бидат неважечки!

Официјален Киев изрази незадоволство поради плановите на Русија да одржи претседателски избори напролет, на кои ќе се кандидира актуелниот претседател Владимир Путин.

Министерството за надворешни работи на Украина ги прогласи изборите закажани за 17. март за „неважечки“ и вети дека сите меѓународни набљудувачи ќе бидат испратени да ги набљудуваат со цел да се соочат со кривична одговорност организаторите односно Кремљ.

Уапсените на собирите по повод смртта на Навални добија повик за војска
Неколку мажи, кои беа уапсени на собирите по повод смртта на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални во последните денови, добија повик за војска во …
Русија и Венецуела преземаат чекори како одговор на замрзнувањето на имотот на Западот
 – Русија и Венецуела планираат да преземат чекори како одговор на замрзнувањето на нивните средства на Запад, изјави вчера рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.„Имаме свои планови. Венецуела …

Руските власти планираат да организираат гласање и во окупираните украински региони како Доњецк, Луганск, Запорожје и Херсон.

Планирано е гласање и на полуостровот Крим, кој беше незаконски анектиран од Русија во 2014 година.

Потсетуваме, Владимир Путин вчера објави дека повторно ќе се кандидира за претседател на Русија.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.