Утрово најзагаден град во Европа е Битола

И утрово во Македонија е регистрирана екстремна загаденост со високи концентрации на штетните ПМ10 честички.
Во Бардовци загаденоста е 174 микрограми, на Водно 232, во Кисела Вода 383, во Драчево 232, а во Ѓорче Петров се измерени 270 микрограми.
Мерењата во 9 часот утринава, покажаа дека Битола е најзагедниот град во Европа со најмногу ПМ10 честички.
Од останатите земји во регионот, зад Македонија по загаденост е Босна и Херцеговина, а од тамошните градови Тузла.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.