Хаос на „Стража“: Камиони заглавени поради снегот, па прогласена забрана

Loading...

Поради врнежи од снег попладнево од 15:50 часот на патниот правец Гостивар-Стража е воведена забрана за товарни моторни возила, соопшти Автомотосојузот на Македонија.
Претходно, во 15 часот, беше воведена забрана за камиони и на патот Маврово – Дебар.
Невремето проследено со силен ветер, дожд и повремено со снег, што го зафати попладнево подрачјето на Дебар, Река и Жупа предизвка помали одрони на патните правци во овој регион, поради што од дебарската секција на „Македонија пат“ препорачуваат многу внимателно возење, посебно по клисурата на реката Радика.
Пред да биде прогласена забраната, на Стража беа заглавени камиони.

loading...