Холивудската дива се прости од публиката: Се повлекува по половина век кариера

Познатата актерка Џесика Ланг откри зошто се повлекува од светот на глумата по речиси 50 години блескава кариера.

Таа се прослави со улогата во филмот „Кинг Конг“ во 1974 година, а за таа улога беше награден со Златен глобус, иако изведбата наиде на различни критики. Холивудската дива има два Оскари и пет Златни глобуси.

Нејзините улоги во филмовите „Тутси“ (1982) и „Синото небо“ (1994) и донесоа Оскар. Актерката Џесика Ланг е родена во Минесота и живее во Гринич Вилиџ со три деца и две внуци. По 46-годишна кариера, тој планира постепено да ги намалува улогите.

Како една од причините за нејзиното повлекување од актерството, таа го наведе недостатокот на креативност во филмската индустрија бидејќи продуцентите само бркаат профит.

„Акцентот не е на уметноста и добрите приказни. Важно е акционерите да се среќни. Не ме интересираат овие големи филмови од франшизата на стрипови. Мислам дека тие ја жртвуваа уметноста за профит“, рече таа.

Не и се допаѓа ниту монтажата на модерни филмови, кои ги смета за премногу агресивни. Сите заедно доведоа до појава на прекрасни филмови и прекрасни приказни.

Нејзиното пензионирање е секако постепено бидејќи во 2013 година ги објави своите планови за пензионирање, по што глумеше во „Американска хорор приказна“. Филмовите во кои ќе ја гледаме се „Long Day’s Journey Into Night“ и биографски филм за Марлен Дитрих.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.