Храна која ги ублажува главоболките и ја олеснува мигрената

Loading...

Доколку често страдате од главоболки, знаете колку тешко и проблематично може да биде тоа.
Денес можеби постојат лекови што ќе ви ја намалат болката, но сето ова е само привремено. За среќа, можете да направите и нешто друго во врска со вашите главоболки.
Додека некои видови храна можат да предизвикаат главоболка, постојат и оние кои можат да ја намалат.
За да се ослободите, или барем да ја намалите главоболката, променете ја вашата исхрана и додадете ги овие 8 намирници во вашето мени.
Авокадо


Ако ви треба уште една причина да јадете авокадо, еве ја. Авокадото е богато со антиоксиданти и не само што ќе ја намали главоболката, туку со редовно консумирање, може и да ја спречи.
Смокви


Смоквите можат да ви помогнат многу со вашите главоболки. Според експертите, ова овошје е полно со калиум, кој пак ги намалува воспаленијата и ги спречува главоболките.
Лосос


Оваа риба е богата со омега 3 масни киселина и витамин Б2.
Лососот ги намалува воспаленијата и е одличен во борбата против главоболката.
Сладок компир


Слаткиот компир е богат со витамини Ц и Б1 и калиум. Овој зеленчук ќе ја намали главоболката, но и ќе ви помогне да се релаксирате.

loading...
Loading...