Чавков и уште четворица осудени за 27. април бараат да се бранат од слобода

Осудените за организираниот напад на Собранието на 27 април 2017 бараат до правосилноста на пресудите да се бранат од слобода, пренесе “Сакамдакажам.мк.“
Митко Чавков, кој беше осуден на највиоска казна од 18 години затвор, Душко Лазаров, Горан Ѓошевски и Никола Митревски-Кољо осудени на 15 години затвор и Абдулфета Алими осуден на 7 години затвор, денес со жалба до Апелациониот суд Скопје од судиите побараа да им биде укинат притворот, затоа што имаат дадено гаранции.
Гаранцијата на Чавков е 600 илјади евра, на Ѓошевски 434 илјади евра и на Лазаров, како највисока, изнесува 770 илјади евра, целосно во недвижен свој и имот на роднини.
– „За што плативме гаранции, за да седат во затвор?“, коментираа роднините на осудените.

 

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.