Шалке ќе се жали поради Дрогба

Германскиот преставник во Лигата на шампиони, екипата на Шалке, во средата, во Истанбул, во првиот осмина финален меч во Лигата на шампиони одигра нерешено 1:1 со Галатасарај, а од клубот објавија дека ја разгледуваат опцијата да се жалат кај УЕФА поради настапот на Дидие Дрогба.Од Шалке сметаат дека Дрогба немал право на настап на овој натпревар.„Постои сомнеж околу валидноста на дозволата, Дрогба да може да игра во Лигата на шампиони. шалке ќе побара правна разрешница на оваа дилема“, пишува на Твитер профилот на клубот од Гелзенкрихен.Дрогба во Галатасарј пристигна од Шангај Шенхуа и со турскиот шампион потпиша 18-месечен договор. Кинезите го оспоруваат овој трансфер и на сите можни начини се обидуваат да докажат дека тој е нелегитимен.
МакфаксГерманскиот преставник во Лигата на шампиони, екипата на Шалке, во средата, во Истанбул, во првиот осмина финале

Пронајдете не на следниве мрежи: