Ѓоковиќ победи во Рим и испиша историја

Ѓоковиќ победи во Рим и испиша историја

36 мастер за Ѓоковиќ и петта победа во Рим се билансот за несопирливиот Ноле…

Првиот рекет на светот со само еден загубен сет, во третото коло од Купфер, грабна уште еден Мастерст трофеј и во Рим испиша историја.

Новак Ѓоковиќ ја освои 81-та титула во кариерата, односно 36-та на Мастерс турнирите по победата од 2-0 во сетови над Диего Шварцман во финалето во Рим.

„Не мислам дека го играв мојот најдобар тенис на турнирот, но го наоѓав моето најдобро ниво кога беше потребно“ изјави тој по мечот скромно.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.