„ЈА ДОБИЈА ЕМИСИЈАТА ЗАТОА ШТО СПИЕА СО ДЕСЕТ ДУШИ“ Леа Киш јавно им се нафрли на овие водителки

За време на работата во ТВ Пинк, Леа Киш успеа да дипломира на Факултетот за политички науки, а потоа ги заврши и докторските студии во областа на медиумите и комуникацијата.

Водителката Леа Киш е на малите екрани од својата 18-та година, прво беше дел од информативните емисии на ТВ Белград, а потоа стана уредничка на информативна емисија на ТВ Политика, кога имаше само 24 години.

Како што сака да истакне, брзо сфатила дека најдобриот дел од нејзината работа е да се занимава со естрада и направила своја авторска емисија „Неделно попладне со Лео Киш“, која почнала да ја емитува на РТС. Таа беше дел од РТС 15 години, а потоа 14 години ја емитуваше својата емисија на ТВ Пинк.

За време на работата во ТВ Пинк, Леа Киш успеа да дипломира на Факултетот за политички науки, а потоа ги заврши и докторските студии во областа на медиумите и комуникацијата.

Леа Киш на презентери на реалити ТВ
Таа неодамна гостуваше во емисијата „Исповед“ каде изјави дека и пречи кога некоја од ријалити ѕвездите ќе стане водителка и дека таквите не ги смета за нејзини колеги.

– Критериумот е изгубен во нашата работа. Постоеле и порано, па добиле една лажица од тоа внимание. Се знаеше што може да се направи, а што не. Немој да ми кажуваш дека некој може да оди во реално шоу и после две години да ми каже „здраво колеги“ затоа што таа го доби шоуто, а единственото нешто што го направи во животот беше спиење со десет мажи и така го доби титула телевизиски водител – рече Леа и додаде.

– Срамно е за нашата професија, тогаш имате таблоиди кои ја поддржуваат и по две години мислите дека е можно некој без знаење да добие можност да презентира нешто на екранот, која било телевизија, со национална фреквенција, приватна – не е важно, важно е што самите направивме да не постои нашата професија повеќе и тој телевизиски новинар да биде професија која секој може да ја работи – рече Леа Киш.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.