ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ: ТВ АЛФА КУЛТУРНО-ЗАБАВНО ГО СРБИЗИРА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД

ВМРО-Народна партија ги поздравува оние медиуми и општествено политички и активни граѓани кои придонесуваат во смирување на односите со соседна Бугарија, особено после ескалацијата околу 4-ти февруари, а во интерес на нашиот пат кон Европската интеграција.

СТАТУС НА ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ ОБЈАВЕН НА ФЕЈСБУК. ПРЕНЕСЕН ВО ЦЕЛОСТ. ТОЈ СМЕТА ДЕКА ОВАА ТЕЛЕВИЦИЈА ИМА СКРОМНА АГЕНДА И ЈАСНА ПРОГРАМА. ГО ПОВИКА АВМУ ДА ИМ ЈА АНАЛИЗИРА ПРОГРАМАТА…
ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ: ТВ АЛФА КУЛТУРНО-ЗАБАВНО ГО СРБИЗИРА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД

За жал сеуште има такви медиуми, би ја издвоиле „Алфа Тв“ која во својата реторика продолжува со создавање на подбуцнувачка атмосфера, а посебно фрапира речникот со кои ги коментира македонските граѓани кои сакаат да се декларираат како Бугари.

Реторика која се граничи со шовинизам.

Од друга страна пак и скромниот поглед на нивната содржина особено културно-забавната и филмската програма јасно ја отсликува целта на „Алфа Тв“ да го воспева југословенското, тоталитарно минато се со цел културно-забавно србизирање на македонскиот народ.

Го повикуваме Советот за радиодифузија да ја изанализира оваа нескриена цел на оваа таканаречена македонска телевизија.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.