Спортско чудо на годината: Надмина пад пред целта и го освои златото со неверојатен пресврт (ВИДЕО)

Младата холандска атлетска ѕвезда Фемке Бол (23) со неверојатен финиш на својот тим и го донесе златото на Светското првенство во штафетата 4х400 метри.

Фемке Бол зад себе има неверојатни денови на Светското првенство во Будимпешта. На отворањето на шампионатот, во текот на првата натпреварувачка вечер, таа ја доживеа најголемата можна трагедија на крајот од трката.

Имено, во последните 10 метри Бол беше прва и имаше злато во рацете во мешаната штафета 4х400 метри, но падна. Таа остана без златен и сребрен медал и не можеше да ги задржи солзите. Се чинеше дека никогаш нема да го преболи.

Но, синоќа младата спортистка на Холандија зачудувачки и го донесе златото во втората дисциплина, покажувајќи дека Бол е подготвен да направи неверојатен пресврт. Од најнесреќниот случај, до вистинската хероина на нејзината Холандија, за само неколку дена.

23-годишната ја презеде диригентската палка синоќа на последната етапа со големо заостанување зад водечките Јамајка и Велика Британија. Холандија во тој момент беше на третото место, а имаше разлика од повеќе од 10 метри меѓу спортистите кои беа напред.

Сепак, со неверојатен финиш ги престигна двете спортистки кои беа пред Никол Јоргин (Велика Британија) и Стејси Ен Вилијамс (Јамајка) и така и го донесе златото на Холандија. Таа со право стана вистински херој на својата земја, но и на атлетиката.

Бол ја заврши трката во голем стил, а Холанѓанките славеа со време 3:20.72. Второпласираната Јамајка го освои среброто со 3:20,88, а бронзата ја освои Британија со време 3:21,04.

„Ова беше една од моите најважни трки досега, но ова е првпат да станеме светски шампиони, па тоа важи за сите нас“, рече Бол во солзи по освојувањето на златото.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.