10 загинати во авионска несреќа во Алјаска

Мал авион се урнал на Алјаска, при што загинале пилотот и девет патници, јавија американските медиуми. Националниот одбор за безбедност во сообраќајот потврди дека десет луѓе загинале, но сѐ уште не е познато колку вкупно патници имало во авионот, ниту, пак, се идентификувани жрвите.
Сѐ уште не е познато дали несреќата се случила при полетување или при слетување на авионот кој сообраќал како „ер такси“. Жителите на Алјаска често го користат овој начин на превоз во оваа сојузна држава.
извор:republika.mkМал авион се урнал на Алјаска, при што загинале пилотот и девет патници, јавија американските медиуми. Нацио

Пронајдете не на следниве мрежи: