Времето се стоплува, еве што не очекува од утре

Времето во Македонија ќе биде сончево и потопло со мала до умерена локална облачност и слаб ветер, претежно од јужен правец. Во западните делови е можна краткотрајна појава на врнежи од дожд. УВ-индексот ќе изнесува 7.Темепратурата ќе се движи од 22 до 35 степени.
Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и слаб ветер, претежно од јужен правец. Во западните делови е можна краткотрајна појава на врнежи од дожд.
Температурата ќе достигне до 33 степени.
В четврток попладне и во петок ќе бидеме под влијание на влажна и студена воздушна маса од север која ќе предизвика пороен дожд, грмежи, силни електрични празнења и силен ветер. Локално процесите ќе бидат изразени во форма на невреме.
Во петок преку денот ќе дува засилен до силен северен ветер, кој на места ќе достигнува брзина и над 90 км/час и ќе предизвика значителен пад на температурата на воздухот.
За време на викендот ќе преовладува стабилно и посвежо време.Темепратурата ќе се движи од 22 до 35 степени.
Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и слаб ветер, претежно од јуж

Пронајдете не на следниве мрежи: