10 автомобили кои ќе ви помогнат да го преживеете крајот на светот

Според некои пресметки крај на светот ќе биде во петок. Не е сигурно што ќе се случи но нема да биде ништо убаво. За да ве подготвиме направивме листа на 10 коли и камиони кои се најдобри за преживување.

Но ако одложи апокалипсата имајте ги на ум овие возила во идина.

 

1. Поминете покрај опасноста со(Conquest Knight) Освојувачиот витез

Возилото направено со околп за освојување на борби е многу веројтано дека ќе направи да се чуствувате безбедни во опасни ситуации како на пример апокалипсата. Возилото кое чини 629,000 долари има стакло отпорно на куршуми, цврст околп , специјални тркала и армирани кваки. Внатрешноста му е лукзусна и удобна.

 

2. Некаде во Шпанија се наоѓа воено Ауди А8

Во јули 2011 имаме информација дека Шпанската влада потрошила околу еден милион евра на 22 брзи автомобили. Можеби е голем трошок  зашто тоа е вкупно 377,749евра но военото Ауди А8 ќе ве стави во голема предност. Не само што е безбедно туку има и ДВД плеер како и додатоци кои ќе ве забавуваат и ќе направат да се чувствувате удобно.

 

3. Ланд Ровер ЛР2 може да вози и на места без пат

Можеби не е толку цврст како Витезот(Knight)XV но мора да го пробате 2013 ЛР2  на снег и да видите колку добро се саноѓа. Внатре е обложен со крзно а почетна цена му е 37,230 долари.

 

4. Ова комбе (RV) може да вози на земја и на вода

Зашто да се ограничуваме  да патуваме само на земја? Направено од КАМИ ,Тера Винд е комбе кое може да вози и на земја и на вода. Освен тоа големото возило кое чини 850,000 долари доволно е големо за сите.

 

5. Возилото на попот (The popemobile)е еден безбеден начинда го видиме новиот свет

Ако можете да стигнете до Ватикан пред се распадне светот новото возило на попот ќе биде одличен избор. Со мотор направен од  Мрецедес Бенс, оболжен со стакло отпорно на куршуми е идеално за преживеаните да  видат што настанало од светот додека се на безбедно.

 

6. Најбрзото возило во светот

Ако сакате најбрзо да избегате од опасноста без трага на земјата тоа мора да го направите со Бугати Верон Супер Спорт(Bugatii Veryon Super Sport). Топ брзина 267.856минути на час. Цена: 2.4 милиони долари.

 

7. Ферари ФФ- корисен и брз

Ферари ФФ не само што е брз туку е и корисен. Има голем багажник каде може да ги сместите намирниците кои ќе ви помогнат да преживеете. Почетна цена е 295,00о долари.

 

8. Џип

Џипот можеби нема црсти порзори и врати но може да ве однесе каде сакате. Предноста е што е чест и може да го најдете со почетна цена од 22,195 долари.

 

9. Кадилак на престедателот

Ако некој може да ја преживее апокалипсата тоа дефинитивно е преседателот. Ако успеете  да го најдете специјално дизајнираниот Кадилак кој чини 300 000 долари би требало да сте на добар пат. Кадилакот на Обама е наречен ѕвер со причина. Отпорен е на биохемиски напади имам опрема за пожар и едни од најдебелите 8 инчи гуми.

 

10. Возисе со ефикасниот пикап на Форд

После 21 декември изворот на гориво ке биде многу мал. Новиот модел на Форд Ф150 е пикап кој троши многу малку. Со ова возило форд ја доби наградата за Најдобр пикап на годината.

 

Copyright 2012 Puls24 Сите права се задржани. Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Puls24.

Пронајдете не на следниве мрежи: