„Жената зборува, пивото не“ – Што друго рекоа за пивото?

Loading...

Вкусно за пиење и сосема здраво, пивото е составен дел од секојдневието на луѓето. Иако, од необјасниви причини се појавија тврдења дека пивото е пијалак наменет за попрост народ или за оние кои немаат толку „длабок“ џеб, сепак нема вистина во тоа. Бред Пит, Шон Конери, Наоми Кемпбел и Клинт Иствуд се само дел од многуте ѕвезди кои уживаат во овој алкохолен пијалак. 

Постојат многу изреки посветени на пивото. Еве што кажале за него.

1. „Жената зборува, пивото не.“ – непознат човек

2. „Пивото е доказ дека Господ сака да бидеме среќни.“ – Бенџамин   Френклин

3. „Тој беше мудар човек и го измисли пивото“ – Плато

4. „Дајте ми пиво и ќе го освојам светот.“ – Каисер Велхелм

5. „Ако видиш пиво, испиј го“. – Мајкл Џексон

6. „Владата ќе падне ако ја зголеми цената на пивото.“ – чешка поговорка

7. „Секој човек е доволно возрасен за да пие пиво, зарем не?“ – Џек Николсон

8. „И на седмиот ден, Бог го создаде пивото“ – анонимен

 

 

Copyright 2012 Puls24 Сите права се задржани. Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Puls24.

 

loading...
Loading...