Хансен МВП на ракометниот Мундијал

Loading...

Данецот Микел Хансен, од страна на ИХФ е избран за најкорисен ракометар на 23-то Светско првенство, кое во неделата заврши во Шпанија. 

Данска во своите редови го има и најдобриот стрелец на турнирот – Андрес Егерт кој постигна 54 голови.

Што се однесува до најдобриот тим на шампионатот според ИХФ местото во него го заслужија:

Голман: Никлас Ландин (Данска-

Лево крило: Тимур Дибиров (Русија)

Лев бек: Алберто Ентрериос (Шпанија)

Среден бек: Домагој Дувњак (Хрватска)

Десен бек: Ласло Наѓ (Унгарија)

Десни крило: Ханс Линдберг (Данска)

Пивот: Хулен Агинагалде (Шпанија)

Инаку, титулата светски првак ја освои Шпанија која во големото финале ја прегази Данска со 35:19.

 

Макфакс

loading...
Loading...