Силен земјотрес го погоди Гренланд

Loading...

Земјотрес со магнитуда од 6,6 степени го погоди источниот брег на Гренланд во четврток, објави Американскиот геолошки институт.

Епицентарот на потресот, кој според првите информации бил со магнитуда од 7 степени, се наоѓал на 428 километри источно-североисточно од населбата Итокортоормит, на истокот на Гренланд.

Земјотресот се случил на длабочина од 8,5 километри.

loading...
Loading...