169 Бугари се пријавиле да гласаат во Македонија, ниту еден во Охрид, најмногу во Тетово, Кавадарци и Прилеп

Ниту еден Бугарин не е пријавен за гласање на претстојните предвремени парламентарни избори во Бугарија.

Оваа информација ја соопшти Министерството за надворешни работи на Бугарија откако ги објави списоците со лица кои се пријавиле да гласаат во Македонија.

Во Скопје се пријавени 15 лица, во Битола 9, во Кавадарци 42, во Прилеп 41, во Струмица 22, во Тетово 40.

Изборите се одржуваат на 2-ти април.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.