Мерит го собори светскиот рекорд на 110 со пречки

 

Американскиот атлетичар Ариес Мерит на митингот од Дијамантската лига во Брисел го собори светскиот рекорд на 110 метри со пречки.

Мерит ја претрча патеката за 12,80 секунди, што е дури за седум стотинки од досегашниот светски рекорд на 110 метри со пречки кој уште во 2008 година во Острава го постави Кубанецот Дајрон Роблес.

За олимпискиот шампион 27-годишниот Мери, оваа трка во Брисел беше дури осма оваа сезона во која трчаше на оваа патека под 13 секунди, а во петокот навечер имаше мала помош и од ветерот во грбот кој дуваше со 0,3 метри во секунда.

 

Макфакс

Пронајдете не на следниве мрежи: