Максимален пораз на дбојкарите од Чешка

Loading...

 

Македонската одбојкарска репрезентација го запиша и вториот пораз на првиот квалификациски турнир за пласман на Европското првество, чии домаќин е Виена.

Македонија, во рамките на второто коло забележа пораз од најголемиот фаворит за освојување на првото место, репрезентацијата на Чешка со 0:3 (16:25, 19:25, 22:25). 

Македонија во првото коло, во четвртокот, по голема борба беше поразена од Австрија со 3:2. 

Во сабота, во последното коло Македонија ќе играа против Хрватска, потоа четирите репрезентации ќе се преселат во Острава, каде од 13-16 септември ќе се одигра вториот турнир по кој ќе биде познат патникот на Европското првенство и репрезентацијата која ќе игра во баражот. 

Домаќини на Европското првенство кое ќе се одржи во 2013 година ќе бидат Полска и Данска.

 

Макфакс

loading...
Loading...