СП 2014: Србија го декласира Велс, Украина непоразена на „Вембли“

 

Комплетирано е второто коло, во рамките на европските квалификации за пласман на Светското фудбалско првенство во Бразил.

Втората рунда мина во знакот на Србија, еден од противниците на Македонија, во А групата, го декласира Велс со 6:1. Победата на Србија воедно беше прва за Синиша Михајловиќ откако ја презеде селекторската функција. 

Дербито помеѓу Белгија и Хрватска заврши без победник 1:1. 

Актуелниот светски првак Шпанија, во најсилен состав, дури во 86. минута со голот на Солдадо ги освои бодовите во Грузија. 

Украина направи изненадување откако во Лондон против Англија одигра 1:1. 

Група А 
Шкотска-Македонија 1:1
Србија-Велс 6:1
Белгија-Хрватска 1:1

Група Б
Бугарија-Ерменија 1:0
Италија-Малта 2:0

Група Ц
Шведска-Казахстан 2:0
Австрија-Германија 1:2

Група Д
Романија-Андора 4:0
Турција-Естонија 3:0
Унгарија-Холандија 1:4

Група Е
Кипар-Исланд 1:0
Норвешла-Словенија 2:1
Швајцарија-Албанија 2:0

Група Ф
Израел-Русија 0:4
Северна Ирска-Луксембург 1:1
Португалија-Азербејџан 3:0

Група Г
Босна и Херцеговина-Летонија 4:1
Словачка-Лихтенштајн 2:0
Грција-Литванија 2:0

Група Х
Сан Марино-Црна Гора 0:6
Полска-Молдавија 2:0
Англија-Украина 1:1

Група И
Грузија-Шпанија 0:1
Франција-Белорусија 3:1.

 

Макфакс

Пронајдете не на следниве мрежи: