Клинтон го критикуваше видеото против исламот

Loading...

Американската државна секретарка Хилари Клинтон во четвртокот го критикуваше филмот кој го оцрнува исламот и предизвикува кај муслиманите против Соединетите Американски Држави.

Притоа Клинтон истакна дека се работи за „гнасно и казниво видео со кое американската влада нема никаква врска“.

Шефот на американската дипломатија побара

„За нас и за мене лично тоа видеа е гнасно и заслужува казна“. Ми се чини дека намената на ова видео е длабоко цинична, оцрнува големата религија и предизвика бес“, рече Клинтон пред средбата со мароканскиот колега Саад-Един Ал-Отмани.

Видео клипот, кој е снимен во САД, во изминатите денови предизвика големи протести во Египет и неколку други муслимански држави, а беше извршен напад и над американскиот конзулат во Бенгази, при што загина американскиот амбасадор во Либија и тројца дипломати.

Клинтон повтори дека нема никакво оправдување и за насилството со кое е одговорено на филмот.

Преземено од Макфакс?

loading...
Loading...