Меморијален турнир во чест на „Миле Нешкоски“

Loading...

Втора година по ред во организација на Ракометниот Клуб Прилеп од 25 па се до 28 август, во чест на преранозагинатиот репрезентативец „Миле Нешкоски“, градот под Марковите кули ќе биде домаќин на меморијалниот турнир „Миле Нешкоски“.Турнирот започна со положување на свежо цвеќе пред спомен плочата на Миле Нешкоски. Овој пред сезонски турнир во кој учествуваат 6 екипи од македонската супер лига кои претендираат за место во плејофот, претставува главна увертира на екипите пред почетокот на натпреварувачката сезона па затоа суперлигашите одговараат со задоволство на поканата. Турнирот се оддржува во универзалната сала, а влезот на задоволство на љубителите е слободен.
Нешкоски беше еден од најпопуларните, омилени спортисти. На бековската линија играше во Тутунски комбинат, а беше и во Саудиска Арабија. Се најде и во составот на македонската репрезентација во сезоната 1992/1993 година.
Турнирот започна со положување на свежо цвеќе пред спомен плочата на Миле Нешкоски. Овој пред сезонски турнир во кој учествуваат 6 екипи од македон

loading...