Русија по две децении испадна од Светската група во Дејвис купот

 

Тениската репрезентација на Русија по 20 години испадна од Светската група во Дејвис купот.

Русите во мечот за опстанок во Светската група загубија од Бразил, покрај Русија од елитата испадна и репрезентацијата на Шведска, која со максимален резултат беше поразена од Белгија. 

Опстанок во Светската група на Дејвис купот изборија Казахстан, Германија, Израел, Канада, Италија и Швајцарија. Резултати: 

Казахстан-Узбекистан 3.1
Германија-Австрија 3.2
Јапонија-Израел 2:3
Белгија-Шведска 5:0
Канада-Јужна Африка 3:1
Бразил-Русија 3:0
Италија-Чиле 4:1
Холандија-Швајцарија 2:3.

 

Макфакс

Пронајдете не на следниве мрежи: