Започна првиот куп во параглајдерство Гостивар 2012

Во близина на гостиварското село Чегране изутрината беше означен почетокот на првиот „Гостивар Параглајдинг Куп 2012“.

На дводневниот натпревар учествуваат педесетина параглајдеристи од Македонија, Косово и Албанија. Полетувањата се од планината Сува Гора, во близина на селото Корито, а за денеска и утре се предвидени шест рунди летови.

Активностите за одржување на првиот куп во параглајдерство во Гостивар се во организација на летачкиот клуб „Кондор“ од Гостивар.

– Овој настан има регионален карактер и е дел од шампионатот кој годинава се организира. Освен натпреварот во дисциплината прецизно слетување, ќе има и ревијален дел во кој овие спортисти ќе прикажат дел од своите вештини, изјави Ментор Саити, претседател на ЛК „Кондор“.

Прогласувањата на најдобрите е закажано за утре во хотелот „Игнација“.

Пронајдете не на следниве мрежи: