ПМФЛ: Ренова против Шкендија, Вардар го пречекува Пелистер

 

Тетовското дерби помеѓу Ренова и Шкендија е еден од најпривлечните натпревари во осмото коло, во првата македонска фудбалска лига.

Двата тима во дербито влегуваат израмнети, по седум кола имаат освоено 11 бодови. Во недела ќе се одигра и една од најголемите дерби пресметки во македонскиот фудбал, лидерот и актуелен првак Вардар за противник ќе го има Пелистер. 

Сабота, 29. септември:
Ренова-Шкендија

Недела: 30. септември:
Турново-Работнички
Напредок-Брегалница
Вардар-Пелистер
Тетекс-Металург
Дрита-Силекс

Табела: 1. Вардар 16, 2. Хоризонт Турново 14, 3. Металург 12, 4. Ренова 11, 5. Шкендија 11, 6. Работнички 10, 7. Напредок 10, , 8. Брегалница 10, 9. Пелистер 10, 10. Дрита 8, 11. Силекс  4, 12. Тетекс 3.

 

Макфакс

Пронајдете не на следниве мрежи: