Словенија: Зголемен бројот на труења со печурки

Loading...

Триесетгодишна Словенка се наоѓа во тешка здравствена состојба откако јадела печурки, јавуваат во петок словенечките медиуми.

Како што наведува весникот „Словенске новице“, лекарите од понеделникот се борат за нејзиниот живот, а покрената е акција за трансплантација на црниот дроб.

Последните недели лекарите во Љубљанскиот клинички центар добиле стотина повици со сомнеж за труење со печурки, а имало и повеќе хоспитализирани.

Лекарите секоја есен предупредуваат на опасност и симптоми на труење со печурки. 

Мак Факс 

10 милиони евра за главите на Дачиќ и Тадиќ

Бомбаш самоубиец нападна полициска станица во Истанбул

Јапонец поминал 20 000 km со велосипед низ цел свет и му го украле во Белград

 

loading...
Loading...