Pink Floyd – Wish You Were Here (1975)

Loading...

Pink Floyd е англиски рок бенд, препознатлив по својата психоделична или спејс рок музика, а подоцна и на полето од прогресивната рок музика. Познати се по композициите исполнети со философски текстови, експериментирање, иновативни корици на албумите и неверојатните и ненадминиливи перформанси во живо. 

Бендот има снимено повеќе албуми, притоа достигнувајќи светска слава со The Dark Side of the Moon (1973), Wish You Were Here (1975), Animals (1977) и The Wall (1979).

 

loading...
Loading...