Texas – ’’I Don’t Want a Lover’’

Loading...

Формиран во 1986 година од страна на Johnny McElhone и Sharleen Spiteri, Texas е шкотски поп бенд кој својот прв јавен перформанс го имаат во Март, 1988 година во Scotland’s University of Dundee. 

Својот прв деби албум Southside го издаваат во 1989, во исто време издавајќи го и деби синглот ’’I Don’t Want a Lover’’, сингл кој дефинитивно е она нешто што им овозможува да се пласираат со неверојатна брзина и успех на светскиот пазар, достигнувајќи да се во првите десет во UK и други високо котирачки топ листи низ светот.

 

 

Погледнете ги следниве статии:

Roxette – Listen to Your Heart (1988)

Pink Floyd – Wish You Were Here (1975) 

Bill Withers – Ain't no Sunshine

loading...
Loading...