4 рецепти за пијалоци од куркума како вкусен и моќен антиоксиданс

Куркумата ја нарекуваат уште и „супер зачин“ и е широко призната од страна на здравствените работници како една од најздравите видови храна во светот. Со потекло е главно од Азија и Индија, но денес е широко достапна. Има мал вкус на бибер и слаб мирис на ѓумбир и портокал. Таа е тоа што често му го дава на сенфот неговата карактеристична жолта боја.
Куркумата се верува дека е има широк спектар на здравствени придобивки, вклучувајќи антиоксиданс, антибактериски, антивирусни, антимикробни и антиканцерогени и антивоспалителни. Може да го детоксира вашиот црв дроб и прочисти крвта, а помага и при депресија.
Во продолжение ви претставуваме 4 рецепти. Обидете се да додадете куркума во вашиот омилен пијалок или сок. Обидете се да ги користите органските состојки колку што можете повеќе.

1. Енергетски пијалок од куркума
Половина чаша коноп или кокосово млеко
Половина чаша замрзнат ананас или парчиња манго
1 банана
1 лажица кокосово масло
Половина лажичка куркума
Половина лажица цимет
Половина лажичка ѓумбир
1 лажичка чиа семиња
Додадете ги сите состојки во блендер, вклучете го и почекајте додека соединението не се изедначи.
2. Анти- воспалителен зелен пијалок од куркума
Половина лажичка куркума прав
Половина лажичка целер
Половина лажичка краставица
Половина лажичка ѓумбир
Лимонов сок
Додадете го зеленчукот во соковник и потоа додете го куркума правот и куркума сокот. Ова е особено ефективно за ослободување на болката и воспалението од болки во зглобовите, менструалните грчеви  и др.

3. Анти- воспалителен куркума пијалок
1 чаша незасладено, обично кокосово млеко ( или бадем, коноп или оризово млеко)
3-4 коцки мраз
Половина лажиче куркума прав
1 лажиче кокосово масло
Јаворов сируп или кокосов шеќер по вкус
Малку цимет, морско оревче, мелено каранфилче, кардамон
Ставете ги сите состојки во блендер и додадете мраз. Изблендирајте на висока моќност 10-20 секунди, додека мраз не се искрши целосно. Истурете во висока чаша и ставете ги вашите омилени зачини.
4. Куркума пијалок за прочистување
2 инчи парче од куркума
1 марула
3 моркови
1 краставица со отстранети краеви
1 излупен лимон Со потекло е главно од Азија и Индија, но денес е широко достапна. Има мал вкус на бибер и слаб мирис на ѓумбир и портокал. Таа е тоа што често му

Пронајдете не на следниве мрежи: