Esperanza Spalding -“Overjoyed”

Loading...

Esperanza Spalding родена 1984 година и е позната американска музичарка.

Пее, свири на бас и на многу други инструменти. Свири џез, џез фјужн, боса нова, соул. Ја освои наградата Греми за најдобар нов артист со што стана првиот џез уметник што ја добива оваа награда.

Ќе го видиме нејзиниот настап во Белата куќа кај Барак Обама во чест на Стиви Вондер исполнувајќи ја неговата композиција “Overjoyed”.

 

 

 

loading...
Loading...