5 големи придобивки од редовното доживување оргазам

Доживувањето оргазам, без разлика дали е сами или со саканата личност, несомнено е меѓу најголемите задоволства во кои сакаме да уживаме како возрасни сексуални суштества. Сепак, според експертите, редовното добивање на слаткото задоволство има многу повеќе придобивки за телото и умот отколку што се сомневавме досега. 

5 големи придобивки од редовното доживување оргазам

1. Оргазмот го подобрува расположението

Ако во последно време се чувствувате досадно, депресивно или под стрес, решението може да биде оргазмот. Кога доживуваме оргазам, нашиот мозок ослободува допамин (хормонот на среќата), епинефрин, кој ви помага да се опуштите и окситоцин, кој ја стимулира интимноста и поврзувањето со другите – а зошто да не и со самите себе! На овој начин, редовното доживување оргазам не само што може да ви донесе моментално задоволство, туку и трајно да го подигне вашето расположение, правејќи да се чувствувате порелаксирано и посреќно.

2. Оргазмот го подобрува квалитетот на сонот

Според Националната фондација за спиење, сексот го олеснува заспивањето и промовира подобар квалитет на спиењето. Како што веќе споменавме, за време на оргазмот се ослободуваат голем број на хормони кои го намалуваат стресот и му помагаат на нашето тело да се опушти. Покрај тоа, сексот природно го зголемува нивото на естроген, што ја продолжува фазата на РЕМ спиење или така натаму. фаза на длабок сон во која нашиот нервен систем оптимално закрепнува.

3. Оргазмот е природен лек за болка

Редовното доживување оргазам има неверојатна способност да ја намали болката од различни видови. Без разлика дали страдате од тензични главоболки, грчеви во мускулите или менструални грчеви, оргазмот ќе заврши подобра работа од апчињата парацетамол. На што се должи овој ефект? Ендорфините, кои се ослободуваат со секој оргазам, не само што го зголемуваат расположението, туку и ја ублажуваат болката.

4. Оргазам за здравје и долговечност

Истражувањата покажуваат дека редовното доживување оргазам го подобрува нашето целокупно здравје и води до долговечност. Кога човек ќе достигне оргазам, сите мускули во телото се напнати. Отчукувањата на срцето се зголемуваат и дишењето се забрзува за да се обезбеди соодветен проток на крв во сите делови на телото. На овој начин телото се оживува, исполнето со чувство на виталност, младост и здравје.

5. Позитивна самодоверба и љубов кон телото
Добивањето задоволство секој ден води до зголемена самодоверба и го подобрува начинот на кој го перципираме нашето тело. И како да не го сакаме ова прекрасно тело кое ни носи толку задоволство ? Кога ни се допаѓа и сакаме нашето тело, тоа за возврат нè стимулира да се грижиме за него – со повеќе здрава храна, вежбање, убави зборови – и нè тера да се сакаме повеќе себеси.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.