Фетел продолжува со доминацијата, четврта победа по ред

Германецот Себастијан Фефетл од тимот на Ред Бул победи во четвртата победа по ред на Формула 1 патеките и ја зголеми предноста во генералниот поредок на Светското првенство.

„Уживав во трката, клучно е тоа што направив предност на почетокот и му побегнав на Вебер“ изјави Фетел по трката.

Индија резултати…

1.       Фетел (Ред Бул-Рено) 1:31:10.744

2.       Алонсо (Ферари) +9.437

3.       Вебер (Ред Бул-Рено) +13.217

Генерален поредок на играчи…

1.       Фетел 240 бодови

2.       Алонсо 227

3.       Раиконен 173

Пласман на конструкторите

1.       Ред Бул-Рено 407 бодови

2.       Ферари 316

3.       Мекларен-Мерцедес 306

Пронајдете не на следниве мрежи: