Клинтон во посета на Албанија

Loading...

Американската државна секретарка Хилари Клинтон во четврток ќе оствари официјална посета на Албанија, што е прва нејзина посета на оваа држава.

Предвидено е Клинтон да се сретне со претседателот на Албанија, Бујар Нишани, со премиерот, Сали Бериша и со лидерот на опозицијата Еди Рама.
Албанската полиција презеде големи мерки на безбедност.

Локалните медиуми јавуваат дека се затворени сите правци низ кои е предвидено да се движи Клинтон.

Макфакс

погледнете ги следниве статии

Дијаспората во САД: Клинтон испраќа лоша порака со изоставувањето на Македонија

За Клинтон и Ештон дијалогот и нормализацијата неопходни, независноста неспорна

Дојче Веле: Хилари доаѓа без волшебен рецепт за Балканот

loading...
Loading...