Хамилтон со пол-позиција за „Абу Даби“

Возачот на Мекларен, Луис Хамилтон ја освои пол-позицијата за големата награда на „Абу Даби“.

Хамилтон најбрзиот круг го извозе за една минута, 40 секунди и 630 стотинки, што беше подобар резултат за 348 стотинки од Вебер.

„Долго време не сум бил пред Ред Бул, но, знам дека ќе биде тешко и ќе се борам. Не знам зошто овој болид е толку добар, ништо не сме менувале, веројатно му одговара стазата“ изјави Хамилтон по квалификациите.

Резултати…

1. Луис Хамилтон (Мекларен)

2. Марк Вебер (Ред Бул)

3. Себастијан Фетел (Ред Бул)

Пронајдете не на следниве мрежи: