Кими Раиконен победи, Фетел од „боксот“ до третото место

Возачот на Лотус, Кими Раиконен, славеше во „Абу Даби“. Финецот стана осмиот различен победник за оваа сезона.

Раиконен ја забележа деветнаесетата кариера во својата кариера, но, прва откако се врати во ова натпреварување. Последен пат славеше во 2009-тата година во Белгија.

Сепак, мора да се признае дека херој на денот е секако актуелниот светски шампион Себастијан Фетел кој поради казна од ФИА мораше да стартува од боксот, стигна до третото место со неверојатно добро возење.

Пронајдете не на следниве мрежи: