Незаменливата Whitney Houston – I Will Always Love You

Loading...

Whitney Elizabeth Houston родена на 9-ти Август, беше Амрикански музички вокал, актерка, и модел. 

Whitney Houston беше една од најдобро продаваните во светски рамки музички вокал, каде што во 2009 година од страна на Guinness World Records се закити со признанието како најнаградуван женски музички вокал на сите времиња.   

Издаде шест студиски албуми, и три таканаречени soundtrack албуми (музички композиции изведени за потребите на даден филм, документарец и сл).

Нејзината прва актерска улога беше во одличниот и на сите добро познат филм ’’The Bodyguard’’ (1992) кадешто ја изведе и музичката композиција за овој филм, ’’I Will Always Love You’’, сингл кој подоцна стана и остана како еден од најголемите, а и дефинитивно најдобро изведени синглови во целовкупната музичка историја.

 

 

Погледнете ги следниве статии

 Loreen – По Euphoria, време е за новиот сингл Heal

 

 

 

 

 

 Најубави балади на сите времиња

 

 

 

 

 

 

 Sting – Desert Rose (1999)

 

 

loading...
Loading...