Македонија „ЕВРОПСКИ ПРВАК“ во Вадокаи-Карате!!!

Македонската сениорска репрезентација во карате освои златен медал на Европското првенство во вадокаи-карате, кое се одржа во Лигнано-Сабиадоро, односно во Италија.

Ова беше 39-тото Европско Првенство во Вадокаи-карате.

Според информациите кои ги пренесува „Нова Македонија“, најуспешен натпреварувач во македонскиот тим е Сашко Патраклиев, кој сите борби ги добил со 8-0.

Репрезентацијата беше предводена од Јован Лазарев, а како судии се најдоа на овој голем турнир Игор Лазарев и Димче Савевски.

 

Извор/Фото: „НоваМакедонија“

Пронајдете не на следниве мрежи: