Мудрости на градските ѕидови

Loading...

Често уметноста и бистрите мисли ќе ги сретнете онаму кадешто не очекувате. Сигурно ви се случило на ѕидовите од околните згради да најдете некој графит што ве насмеал или ве замислил.

 

На ѕидовите на Македонските објекти има илјадници пораки, напишани од луѓе со секакви приказни, кои одлучиле тие 20 минути од своето време да ги потрошат на тоа. Некои велат дека овие пораки ги грдат фасадите на зградите, некои пак, ги сакаат, бидејќи се интересни, ги потсеќаат на минатото итн. 

 

Кажете ни вие што мислите, а ние ви претставуваме колекција од неколку такви пораки кои некому му посакуваат добро утро секој ден кога ќе излезе на пат кон своето работно место, школо, факултет и сл.

 

За почеток неколку пораки на “општа”тематика…

“Линијата е зафатена, шмркајте подоцна”
“Не трчајте по жени за да не се судрите со оние што бегаат од нив”
“Кој работи тој греши… рече петелот и се симна од патката”
“Ебете се педери! Ама тивко, оти спијам.”

“Онади, за да не те онадат”
“Инцест – игра за целото семејство”
“Не се враќам – Леси”
“Неспособните се толку способни што можат да ги онеспособат способните”

“Лажната вистина е болна за вистинската лага”
“Што е убав овој свет, онде гомно – овде цвет”
“Да се војува за мир, е исто како да се ебе за невиност”
“РИСТО ВРТЕВ, ама не те најдов”

“Жена не е жена ако не е жена”
“Ако кокаинот е дрога, тогаш јас сум наркоман”
“Ветерот дува, зошто не и ние? ”
“Сексот е револуција во која страдаат само невините”

“Зошто го сторив ова? Ѕидот е невин…”
“Фала Богу што сум атеист!”
“Џабе фарбаш!”
“Навивам за којотот!”

“Денес е тешко да се биде глуп, има голема конкуренција”
“Лела, мандарините поскапеа а ти уште си ми скарана”
“Бог е мртов. – Ниче;Ниче е мртов – Бог.”
“Брат брата не рани, лебот е 32 денари.”

 

Еве и неколку посветени на нашата политичка сцена како вечна инспирација…

“Снешке дај му, ни ја еба државата”
“Изборите не менуваат ништо. Кога би менувале… би ги забраниле!”
“Некој пие од радост, некој од тага… а Бранко пие од сабајле.”
“Циле пуканка”

“… и сеуште се викаме држава”
“Пролетери од целиот свет, ИЗВИНЕТЕ!!! – Карл Маркс”
“Доста, Тачи е ерген.”
“Кљусев има ебола”

 

Да не ги заборавиме јавните тоалети, тие се вистинска галерија за вакви пораки…

“Нашата иднина е во твои раце”
“Дојди поблиску, пократок е од што мислиш”
“Јас не сум педер! Ама дечко ми…”

“Пред да пуштиш вода фати се за нешто, водата влече гомна!”
“Ми се ебе, ми се рика.”
“90% од се е СРАЊЕ”
“Се е срање освен мочањето, а и мочањето е срање кога мочаш во ветер.”

 

Прочитајте ги и следниве статии:

101 начин да отворите пиво

Алкохолна пица: Да, таа постои!

Facebook ве здебелува

loading...
Loading...