ЖРК Металург во следната фаза од КПК

Loading...

Македонскиот претставник во КПК во женска конкуренција ЖРК Металург беше поуспешен од тимот на Лублин од Полска, нашите ракометарки славеа со резултат 25-26, на полувремето од натпреварот резултатот гласеше 9-11.

Во таборот на нашиот претставник најефикасна беше Бајрамоска со постигнати 5 гола на мечот заедно со Башиќ која имаше ист број на постигнати голови.

Во противничкиот табор се истакна Војтас со постигнати 8 гола на овој меч.

СПР Лублин: Консур, Малек 2, Коцела 3, Вилцзек 1, Мајерек 6, Гавлик, Војдат, Стасиак 2, Барановска, Репелевска 3, Јарош и Војтас 8.     Седмерци: 2/2.     Исклучувања: 8 минути.

ЖРК Металург: Андрејева, Иаломитеану, Антиќ, Мечевска 3, Гроздановска 1, Ѓорѓиевска, Бајрамоска 5, Десподовска, Пецевска 2, Јовановска, Младеновска 4, Николиќ, Николовска 2, Башиќ 5, Васчук 4 и Митрова.     Седмерци: 1/4.    Исклучувања: 8 минути.