ЖРК Металург во следната фаза од КПК

Македонскиот претставник во КПК во женска конкуренција ЖРК Металург беше поуспешен од тимот на Лублин од Полска, нашите ракометарки славеа со резултат 25-26, на полувремето од натпреварот резултатот гласеше 9-11.

Во таборот на нашиот претставник најефикасна беше Бајрамоска со постигнати 5 гола на мечот заедно со Башиќ која имаше ист број на постигнати голови.

Во противничкиот табор се истакна Војтас со постигнати 8 гола на овој меч.

СПР Лублин: Консур, Малек 2, Коцела 3, Вилцзек 1, Мајерек 6, Гавлик, Војдат, Стасиак 2, Барановска, Репелевска 3, Јарош и Војтас 8.     Седмерци: 2/2.     Исклучувања: 8 минути.

ЖРК Металург: Андрејева, Иаломитеану, Антиќ, Мечевска 3, Гроздановска 1, Ѓорѓиевска, Бајрамоска 5, Десподовска, Пецевска 2, Јовановска, Младеновска 4, Николиќ, Николовска 2, Башиќ 5, Васчук 4 и Митрова.     Седмерци: 1/4.    Исклучувања: 8 минути.