Федерер: Наскоро нема да има разлика меѓу терените на трева и земја

Роџер Федерер доста отворено зборуваше и коментираше за денешниот тенис и судејќи по тоа што тој го изјави, дефинитивно даде коментар за нешто што повеќето немаат храброст да го коментираат.

„Мислам дека би ни дошло добро една промена. Да кажеме дека на некои турнири подлогата биде многу, многу спора, а на други повторно многу, многу брза. Во моментов одиме по патот да за неколку години нема да има разлика меѓу земјата и тревата. Тоа секако им оди на рака нам најдобрите кои редовно играме во полуфиналињата и финалињата. Дали е тоа навистина смислата?“ праша Федерер по поразот од Новак Џоковиќ во финалето во Лондон.

„Мотивацијата е поголема отколку порано. Тоа е љубов кон оваа игра, публиката која ме бодри, понекогаш и желбата да срушам уште некој рекорд, и да се надигрувам со играчи од други генерации и стилови на игра“ изјави Федерер.

 

 

ПУЛС24 СПОРТ

( Имате информација, вест што сакате да ја објавиме? Контактирајте не! www.facebook.com/puls.sport.10 )

 

Видео: Никој не славеше со Суарез за постигнатиот гол

 

 

 

 

Фото: Дориан Бабунски во дресот на Реал Мадрид

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Видео: Дурант го поздрави Валанчиунас, „ЗАКУЦА“ преку него!!!

Пронајдете не на следниве мрежи: