Федерер: Во тенисот се потребни брзи терени, сега се се сведува на одбрана

На завршетокот од тениската сезона, Роџер Федерер отворено проговори околу тоа што на тениските терени се зборува.

На тенисот му се потребни брзи терени, а не се поспори и поспори подлоги, вели Федерер.

Некогашната голема разлика меѓу подлогите на тениските турнири сега е се помала и помала. Дури и брзите тревни подлоги веќе не се толку брзи како што некогаш биле, и во Вимблдон може да се отиде далеку и покрај тоа што играчот не би негувал напаѓачки стил.

„Напаѓачката игра е премногу важна, направите ги терените побрзи и ќе биде многу тешко да се браните. Можеби денешните натпревари се возбудливи, но нема никакви дилеми дека се премногу тешки. Никој не сака да погоди 15 одлични удари и тогаш да изгубат поен поради грешка на 16-тиот обид. Брзите терени би им помогнале на напаѓачите, играчите би сфатиле една многу важна работа, дека нема ништо лошо од излагањето на мрежа“ изјави Федерер.

 

ПУЛС24 СПОРТ

( Имате информација, вест што сакате да ја објавиме? Контактирајте не! www.facebook.com/puls.sport.10 )

 

Видео: Никој не славеше со Суарез за постигнатиот гол

 

 

 

 

Фото: Дориан Бабунски во дресот на Реал Мадрид

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Видео: Дурант го поздрави Валанчиунас, „ЗАКУЦА“ преку него!!!

Пронајдете не на следниве мрежи: