Грчки затвореници фатени при обид да избегаат преку тунел

Затворските чувари во градот Лариса во централниот дел на Грција спречиле бегство на затвореници, кои ископале подолг тунел, соопшти грчкото министерство за правда, под чија надлежност се затворите.

Бегството било подготвено од ќелија во приземјето на затворот во којашто биле сместени седум затвореници.

„Затворениците ископале тунел со длабочина од 5 метри и со должина од 9 метри за под земја да дојдат до притворското оделение“, се вели во соопштението на грчкото министерство за правда.

Бегство било спречено од благодарение на претпазливоста на затворскиот персонал, додава министерството, без да наведе повеќе детали.

Макфакс

Погледнете ги следниве статии

Атинското метро со штрајк ја почнува седмицата на протести во Грција

Грција ја повлече одлуката за блокада на албанските превозници

Петмина руски туристи загинаа во сообраќајна несреќа во Грција

Пронајдете не на следниве мрежи: